Masáže

Klasická masáž

je najpoužívanejšou masážou spomedzi všetkých druhov, aktivuje krvný a lymfatický obeh, tým dochádza k okysličeniu organizmu a odplavujú sa škodlivé látky z tela. Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov. Pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly, tiež pôsobí relaxačne.

Vplyvom masáže dochádza k vyprázdňovaniu povrchových žíl a lymfatických ciest, zlepšuje sa prísun živín, kyslíka, čím sa zlepšuje činnosť svalov a tkanín. Pozitívne ovplyvňuje stav centrálnej nervovej sústavy a svoje uplatnenie nájde v reumatických, rehabilitačných, neurologických, ortopedických, poúrazových či pooperačných stavoch.

Hlavný princíp masáže spočíva hlavne v ručnom stimulovaní mechanických podnetov a prináša celkové účinky na organizmus (upokojujúce a povzbudzujúce).

Reflexná masáž

je odvodená od klasickej masáže, patrí do skupiny liečebných metód, ktorá sa vykonáva bez použitia masážneho oleja. Jej hlavným cieľom je odstránenie stuhnutých, bolestivých miest a nastolenie príjemného uvoľnenia.

Pri tejto technike dochádza k dráždeniu receptorov, vyhľadávajú sa miesta so zmenenou citlivosťou kože, odkiaľ sa prenášajú informácie do mozgu, kde sa spracujú a idú späť k svalom, orgánom, ku koži či podkožiu.

Technika reflexnej masáže sa využíva pri funkčných bolestiach, rovnako aj na zlepšenie funkcie vnútorných orgánov.

Mäkké techniky

Mäkké techniky predstavujú manuálnu masáž, pri ktorej sa pracuje s mäkkými tkaninami bez použitia masážneho oleja. Najčastejšie sa využívajú na odstraňovanie problémov a bolestí spôsobených blokádami (oblasť krčnej chrbtice, medzi lopatkami a krížovej oblasti). Princíp spočíva v preťahovaní kože v riasach tlaku na príslušné body v tkanivách, posune fascií a jemnom strečingu, čím sa uvoľňujú skrátené povrchovo uložené svaly a šľachy.

Bankovanie

Bankovanie je jednou z tradičných metód tradičnej čínskej medicíny, pri ktorej sa využíva prikladanie sklenených baniek na povrch tela. Nahriatím sklenenej banky ohňom vzniká podtlak, následkom čoho sa prisaje na pokožku a dôjde k popraskaniu kapilár s malými krvnými výronmi, ktoré pripomínajú modriny.

Účinky bankovania pôsobia na celé telo. Prečisťuje sa krv, zlepšuje sa krvný obeh, dochádza k prekrveniu horných aj dolných končatín, obnovujú sa funkcie nervového systému, priaznivo vplýva pri bolestiach chrbta a v neposlednom rade zlepšuje imunitný systém.

Masážne oleje

Efekt masérskych techník podporuje aj správny výber masážneho oleja s aromaterapeutickými účinkami. Uprednostňujeme domácu výrobu olejov z prírodných bylín ako napríklad:

  • ľubovníkový olej - je najviac využívaný pri problémoch s chrbticou, kĺbami a nervami pri posilňujúcej masáži. Pri masáži platničky do seba nasiaknu olej a napijú sa ním, čím sa stanú elastickejšími a stavce tak lepšie plnia svoju úlohu, chrbtica nestráca pružnosť.
  • levanduľový olej - je zmesou látok, ktoré zlepšujú náladu, upokojujú myseľ a telo. Vôňa levandule je celkovo harmonická, jemná a uspávajúca pokiaľ sa používa v primeranom množstve. Má spozmolytické účinky na centrálnu nervovú sústavu a pôsobí proti bolesti.
  • harmančekový olej - je účinný pri potláčaní nepríjemných pocitov, najmä u malých detí. Upokojuje takmer všetky nervové poruchy alebo reakcie, ktoré vedú ku kŕčom, nervozite alebo strate kontroly nad končatinami. Udržuje nervy a nervový systém v dobrom zdravotnom stave a svojou príjemnou vôňou pôsobí upokojujúco.

Prírodné esenciálne oleje sú antialergénne, pomáhajú liečiť, odstraňujú toxíny a sú vhodné pre všetky typy pokožky.